Saving $$$ on Bottled Water for Your Family

Sunday Nov 13, 2016
In an effort to improve our family’s health, we’ve started drinking bottled water in place of soft drinks, juices full of sugar or other “canned” or pre-packaged beverages.  But, what we’ve found is that sometimes bottled water is more expensive than soda!
First, let’s look at the WHYs of canned soda and pre-packaged beverages – including water.

Convenience — I would say that this is the reason that we purchase items like sodas.  It is just too darn easy to grab a “Coke” from a dispensing machine or when we go thru a drive-thru or fast food.   It’s quick, easy, cold and refreshing without much hassle.  There are “bottles” and “cans”… sometimes there are pouches (like Capri Suns).Bottled water, Coke, Sprite, Diet Code

1 to 2 Serving Size — Usually there are 1 to 2 servings per can or bottle.  So, it’s the perfect size or amount.  You usually have enough time to finish drinking the beverage while it is still cold.

Reseal-able –  If you purchase the “bottled” beverage, you can drink from it and then put the top back on to prevent spilling.

Now, I’ve just listed all of the reasons that these bottled and canned beverages are so convenient and attractive for busy people to purchase and consume.  But let’s take a closer look at the price and the labels:

Canned 12 oz Coke LabelThis is a 12 oz can of “Coke”.  There are 140 calories per serving and the serving size of this can is “1″.  But let’s also look at the Sodium content — 45 mg and the Sugars — 39 grams!  This is not healthy – there is basically no nutritional value at all and the drink is loaded with sodium and sugar.   Think about drinking several Cokes a day and how after a period of time it will impact your health.

The cost – a canned “Coke” out of a vending machine is usually around $1 each.   The price for a 24 pack at Walmart is $6.98 (or about 29 cents each).

Let’s compare that to bottled water – cost from a vending machine is usually around $1 each.  The price for a 24 pack of Nestle PureLife at Walmart is $13.47 or about $0.56 per bottle per 16.8 oz bottle.NestlePureLifeWater

So what can we do as a family to be more frugal with our money and healthy?  Let’s look at a possible solution that will still give us the convenience that we want, the water that we need to drink, and save us money at the same time.

First, for frugal minded individuals, the tap is the cheapest source of water.  So let’s look at a filter that works right at the source.  It’s the Brita On Tap Water Filter.

With this filter, you have a choice of filtering the water or not filtering the water — it’s just a quick twist of a lever on the unit.  The cost (as of this writing) is $21.49 at Walmart or on Amazon (available on Prime).  The unit also includes a filter that is good for 100 gallons of filtered water.  That’s only $0.21 per gallon.   The filter is replaceable at a cost of $12.77 (about $0.13 per gallon).

So in just buying the On Tap unit with the filter, here’s a cost comparison:

On Tap – 16.9 oz of filtered water = $0.028 VERSUS $0.56 for 16.9 oz bottle of Nestle Pure Life at Walmart

In our home, we use the Brita On Tap filter to fill our Rubbermaid 1 gallon pitcher.  We place this pitcher in our refrigerator where it is convenient for our family to use.  It keeps the water cold and ready to drink.

For convenience, as well as durability and keeping our water cold when we take it with us, we use the Yeti 30 oz tumblers.  These tumblers are like taking our cold water with us in an ice chest.  And they last forever.

   

Leave a Reply

Comment