Monday – Lunch and Dinner

Filed under :Dinner Costs, Extreme Frugal Meter, LEFTOVERS!, Lunch Costs, Meal Costs

For lunch today, we took the easy way out and just had turkey and cheese sandwiches :-)   The cost for sandwiches made at home is very frugal LOL!    For us:

$0.48 — 4 slices of bread at 12 cents each

$1.12 — 1/4 lb of lunch meat (1/8 of a lb on each sandwich) at 56 cents per 1/8 lb

$0.26 — 2 slices of cheese at 13 cents per slice

$1.86 — Total for lunch for 2 adults

I didn’t cunt the cost of the mayo.

I had a question from a reader who asked what we drink with our meals.  We are drinking filtered tap water :-)   My husband and I both have a time drinking the recommended amount of water per day, so drinking water with our meals really helps.

For dinner tonight, it’s leftover black-eyed peas with ham :-)   And that cost is 70 cents each for a total of $1.40 for dinner for both of us.


Monday Morning Breakfast (Cyber Monday)

Filed under :Breakfast Costs, Extreme Frugal Meter, FRUGAL METER, Meal Costs, Meal Planning

Well this morning is a bit dreary and overcast.  Rain is in the forecast for tonight – finally!  We have been in a drought situation for about two months so rain will definitely help the situation and threat of woods fires.

As I continue to document and track food costs, it also gives me a chance to look more closely at how much money we are spending and where there are opportunities to reduce costs.  One of the immediate things I noticed was how incredibly expensive it is to eat out versus cooking at home!  In some cases, one meal for a person cooked at home is less than the cost of a soda when eating out.

So, this morning’s tally of breakfast costs for two adults:

  • $2.24 — 1/2 lb of Conecuh Sausage
  • $0.75 — 3 eggs
  • $0.40 — 2 biscuits
  • $3.39 — Total or about $1.70 per person

Analysis:  Today’s breakfast was a bit more expensive since we had the 1/2 package of Conecuh sausage.  But, I cooked more sausage because I only had 3 eggs (we usually eat 2 eggs each).  Plus my husband loves sausage :-)      Instead of just baking the two biscuits, I went ahead and baked an entire pan of biscuits (it takes just as much electricity for an entire pan as it does just 2).  So I will put these into ziplock bags and place in the refrigerator to go with other meals in the next couple of days.  For the price of the eggs, I always purchase the free range eggs so I pay a little bit more for those.

Back to the sausage — I will add Tennessee Pride Mild Sausage Patties (30 ct box) to my grocery list.  This would have been a better and more economical choice for breakfast this morning to go with the eggs and biscuits.  Each sausage patty cost is only about 26 cents each.

While $3.39 isn’t a bad cost for breakfast for two adults ($1.70 each), our breakfast costs could have been even lower:

  • $0.52 — 2 sausage patties
  • $1.00 – 4 eggs
  • $0.40 — 2 biscuits
  • $1.92 — Total or about $0.96 per person

I will be adding more eggs and the Tennessee Pride Sausage Patties to my grocery list :-)    How cool is it to get breakfast costs for an adult below $1!